Ohlédnutí za: C&G Technology

09.01.2013 21:54

Arizona, to je pravých mužů zóna. V osmdesátých letech působila v arizonském Phoenixu společnost C&G Technology. Vyráběla detektory, které se vyznačovaly mimo jiné velmi pružnou, rozvolnělou diskriminací, která šla nastavit hodně přesně. S citlivostí na tom byly detektory také dobře. Celá řada detektorů se jmenovala po kočkovitých šelmách. Lynx -  což je rys, Bobcat - také rys, ale červený, Tomcat - to je pan kocour, Coin Cat - čili kočka na mince, a Wildcat - divoká kočka. Detektor Lynx se sem tam objeví v aukcích, a ceny těchto vintage přístrojů šplhají zhusta razantně přes sto dolarů. Za neopotřebovaný, plně funkční kousek, jakoby právě vyšel z linky, si připlatíte o dost víc.

Detektor Lynx  celkový pohled

  Zajímavá byla diskriminace. Umožňovala eliminovat zinkové mince a nikláky, a přitom stále detekovat stříbrné půldolary a dime, tedy, dvaceticenty či quarter, čtvrťáky.... odladění vlivu země bylo spojeno ovladačem s diskriminací, což dneska je jen u některých výjimečných přístrojů.

Přední strana boxu - různé kousky. Propojení GB a Diskriminace je v popisu vidět.

   I v současné době se nechají najít vzpomínky uživatelů těchto detektorů.  ... Používal jsem ho před 21 lety, píše na Carlově (Mimochodem, Carl je jeden z inženýrů Whites, a když jsem ho požádalo podporu našeho záměru postavit web zaměřený na historické značky, psaný v češtině, podíval se na pilotní snímky stránek, pročetl si co chceme  udělat a jak, a pomohl. Tímto Carlovi děkuji.) ... takže na jeho webu psal v roce 2004 André, který je archeolog a popisuje svoje vzpomínky na značku C&G: Detektoráři které jsem znal tehdy používali C&G Tomcat. Byl to subtilní, kompaktní detektor, který pracoval neobyčejně dobře ve středních a vysokých mineralizacích... jelikož jsem archeolog, používám detektor kovu hlavně pro hledání nejtenčích mincí o průměru 0,9 až 1,5 centimetru a váze od 0,17 po 0,40 gramu. Tyto mince (středověké mince ze slitiny stříbra a bronzu, zvané billon, nebo z chudého stříbra) je těžké detekovat...

  Na druhou stranu, z komentářů pamětníků také vyplývá, že detektory C&G neoslňovaly výkonem směrem dolů. Další uživatel si vzpomíná: Problém byla i tráva, a ta byla problém vždycky. Na druhou stranu, konstrukce obvodů detektoru a pro něj vyvinutých cívek bylo originální, signál byl jen přímo pod cívkou, a nikoliv ze stran a ze předu. To znamenalo, že se nechalo hledat i těsně vedle velkých kovových předmětů. Zajímavé, že.

  Z dobového letáku

  Některé popisy detektorů v propagačním katalogu stojí za to. Už samotný překlad byl zábava, a natož pak to hledání s těmito, dneska už unikáty, to muselo být maso.

  Bobcat II - Plný VLF výkon v odlehčeném kompaktním provedení. Zásobovači, řidiči náklaďáků, obchodní zástupci a dovolenkáři touží po malém, lehkém, a vysoce výkonném Bobcatu II.

  Wildcat - Špičkový VLF výkon. Universálnost... (teď byla docela nuda, ale ten konec!) ...K máni je i 8mi palcová hledací cívka, která obsáhne každé hledací zadání, od zlatých nuggetů  v černých píscích (pozn. překl.: To je vlastně čedič!!!) až po mince pod trhacími uzávěry plechovek (pozn. překl.: To je mazec!!!).

  Ještě třetí úryvek z letáku, Coin Cat II: Nejvyšší kvalita TR s 6 palcovou DD cívkou. Ladění odmítání kovů a mineralizace, ovládání úrovně nastavení a vypinač. Lakovaná hliníková konstrukce. Vynikající společník od all metal až po VLF diskriminaci na historických lokalitách, které je potřeba pořádně prohledat (pozn. překl.:... byla jiná doba.).

  No nejsou ty popisy krásné?

Lynx, zadní strana boxu

  Inženýrský um konstruktérů značky C&G a jejich technická invence musely, a jsou asi stále ještě pořád, mimořádné. Značku C&G můžete pořád v elektronice spatřit. V technologiích velmi úspěšně funguje takto pojmenovaná společnost, ale nyní hlavně v hi-tech IT. Proto také tato firma sídlí nyní v Kalifornii, nejspíš. Nepodařilo se mi ale zjistit, zda se jedná o nějakou následnici nebo frakci z původního C&G Technology Inc.

  Něco se ale zjistit podařilo. Část firmy zůstala v roce 1980 pod jiným jménem v Arizoně, to se zjistit podařilo, a také je velmi úspěšná, a dokonce pokračuje v branži vývoje a výroby detektorů kovu. A dokonce vytvořila vlastní třídu ojedinělých, také svým výkonem hi-tech detektorů. To G v původním C&G totiž je počáteční písmeno jména Gifford. Tady už to asi je jasné, ano, to je zakladatel dnešní značky Tesoro.

 

Jirka Vavřina - Detektor Centrála

 

Zdroje: Geotech, Findmall, C&G Technology. A průzkum aukčních portálů.

 

 

 

Čemu se věnujeme

Školení a výuková soustředění s detektory

Praktické semináře pro hledače Říká se, že cvičení dělá mistra. To platí i pro praktický život. Pořádáme bezplatné semináře pro hledače s detektory kovu. Zaměřujeme se na značky Minelab, Tesoro, C.Scope a Nokta. Program bývá většinou na našem stěnovém testovacím polygonu Lovecká chata. Ten je poblíž dobré u Světlé nad Sázavou, v malebném uzavřeném údolí u...

Analogové výpravy aneb společná hledání

  Setkání hledačů s detektory kovu   Pořádáme každý rok někoik výprav pro fanoušky a příznivce detektorů kovů. Jmenují se Analogovky. Cílem je pohodové setkání uživatelů našimi značkovými detektory kovu. Akce pořádá DETEKTOR CENTRÁLA. Jak se dozvědět o akci? Sledujte kalendář akcí na některém z našich webů. Nebo nám napište do kontaktů. Není...

Audio testy stříbro železo a jak zní detektor kovu

Zvuková poradna aneb tohle si poslechněte. Když jsem začali jsme pracovat na audiotestech detektorů, inspirovali jsme se tady. Na našem webu, kde třeba u detektorů AH Detectors výrobce zákazníkům rovnou v manuálu ukázal, jak bude jaká odezva vypadat. Nemyslím, že to je něco co by uživatelé našich značkových detektorů nedovedli pochopit, a použít, a...

Nahlídněte do naší domácí základny

Nabízíme několik snímků z našeho zázemí.  Většinou jsme stejně s hledači v terénu. Probíráme co a jak, ladíme, ukazujeme, diskutijeme, předvádíme. Podívejte se na několik archivních snímků z našeho zázemí, i to je třeba, vzpomenut si jak šel čas a jak jsme žili. Hledání s detektory kovu podle nás je sice tak trochu o nálezech, ale je to hlavně o...

Tesoro

Společnost Tesoro patří mezi nejstarší značky detektorů vůbec. Tesoro zůstává stále po celá desetiletí firmou rodinnou, což je v dnešní době věc již nevídaná. Jack Gifford byl v době jejího vzniku již jedním z nejvýznamějších konstruktérů detektorů na planetě. Řadil se tak k velmi úzké skupince lidí, kteří mají na svědomí vznik většiny nejpřevratnějších...