Ohlédnutí za: Compass International Limited

17.02.2013 21:21

Je odhadováno, že sto patnáct milionů dolarů je každý rok poztráceno v mincích. Tak začíná jeden z propagačních materiálů společnosti Compass International Limited z Oregonu. Další z hezkých ukázek reklamního textu říká: Poklady, to je náš nový rodinný koníček! Najdi zlato, vzácné mince, lahve, staré pušky... 

  Tak to byly časy.

  Společnost Compass International Limited podle zápisů v rejstřících stále sídlí v Oregonském Forest Grove. Je zapsaná na Steve Gosse, který ji vlastní se ženou Sue. Společnost od původních vlastníků koupil na sklonku osmdesátých let. To už ale měla asi pořádný obchodní infarkt za sebou, protože nejspíš špatně zareagovala na vznikající aliance obchodníků, a svoje prodejce, kteří značku svým způsobem milovali, vlastně odstřihla. Problém nebyl ani tak s technickým řešením, koncepcí nebo nedostatkem invence u jejich detektorů, šlo spíše o obchodní chyby, mohu-li soudit. Stopy společnosti na trhu se nechají vypozorovat už v pozdních šedesátých letech.

  Na druhou stranu, Compassy můžete stále na e-bay dostat, a pokud máte kontakty, seženete si někde po světě i techniky, kteří přístroje znají a mají dokonce součástky na jejich opravu. Dokonce jsem zaznamenal v diskusi na jednom US fóru poznámku, že technik ten a ten nechce opravovat novější Compassy, protože má autorizaci jen na modely do roku 1984 a na novější značky nemá tréning, a tak nechce dávat záruku. To je ovšem obdivuhodně solidní, ve vostroloktařské době, v dnešní době kterou žijeme. Klobouk dolů před tím pánem! Že prostě neaplikoval módní - rychle shrábni, vyber, a zase zmiz, jak to je dneska tak oblíbené, to je prostě unikátní. Také to mohlo být tím, že společnost prodala někomu patenty, a zakázala svým bývalým zaměstnancům - zcela správně - s informacemi které ty patenty chrání, pracovat. To jsou ale jen odhady, neznamená to asi vůbec nic.

  Co dál víme? Myslím, že zrovna loni nebo předloni se na trhu objevila serie Compassů, které byly někde ve skladu a byly úplně nové... Pokud chcete začít sbírat na vážno staré detektory, tak bych možná začal zrovna tady, s Compassem.

  Tak jaké byly?

Pověsme si něco třeba o frekvencích a technologiích. Byly to vesměs TR, Target Response či Transmitter-Receiver systémy, z počátku určitě. Diskriminační obvody byly postavené na konceptu TR, ale později i VLF. Hledací režimy byly VLF all metaly, pokud byly pohybové, tak pro dohledávání v podstatě bezpohybové TR Slow motion.... Znakem té doby byla různorodost, nikoliv instantní bezpříchuťová univerzálnost.  Detektory první serie Relic Magnum pracovaly na 4kHz. Pozdější Relic Magnumy serie 7 měly hledací frekvenci 3,4 kHz. Mezitím, těsně před začátkem osmdesátých let, byla Compassem produkována serie detektorů Coin Magnum s frekvencí 5,73 kHz. Následovaly Compass Magnumy s čísly 220, 240, 320 a 420, jejichž hledací frekvence byla 10,5 kHz. K mání byla v osmdesátých letech i serie XP. Těžko říct jestli to nemá s něčím co se tak jmenuje dnes souvislost, pamětníci uvádějí, že na sklonku svého „života“ vyprodávala hodně věcí a technologií do „zámoří“ Tím Američané myslí nejspíš Evropu, přičemž pro nás, tradiční Evropany, je to zase naopak Amerika. Takže ty původní iks péčka od Compassu běhala na 13,77 kHz. Některé modely měly dvoutónové audio diskriminace.... Jedním z posledních modelů společnosti byl Compass X-200 Challenger. U něj se trochu zastavíme komentovaným popisem přístroje dále v textu. Mimo těchto v podstatě průměrných přístrojů své doby produkovala společnost také unikátní verze značené písmenem B, „B series“. To byly detektory kovu které vypadal stejně jako jejich základní řadové verze, ale měly operační frekvenci plus mínus 100 kHz. Jenom to písmeno v označení serie je odlišovalo. No, tak to už je docela mazec, nemyslíte?

Popis jednoho z nejmodernějších Compassů

  Compass Challenger X-200 má ruční odladění půdního vlivu, nepřetržitou identifikaci ID cíle a tři nezávislé hledcí režimy. (Poznámka: Podle mě spíš 4...) Jsou to: opravdový bezpohybový all metal režim, pohybový diskriminační režim, a bezpohybový diskriminační TR režim. Vedle toho lze u pohybového diskriminačního režimu nastavit skutečné nulové hodnoty diskriminace, a tím získat další, plnohodnotný pohybový all metal režim. Samozřejmě po celou dobu je aktivní měření ID cíle, v každém režimu.

 Dále, na přístroji lze přepinačem na řídící jednotce navolit dvě operační frekvence, 6 kHz nebo 14 kHz, a také předvolit jednu ze tří přednastavených metod fitrace cílů pro pohybovou diskriminaci. Dneska by se řeklo, zvolte si něco jako - množství odpadů, nebo tak něco. Přepinače pro filtry podle odpadu a nebo mineralizace jsou na předním kontrolním panelu. Pozoruhodná je třídílná konstrukce, výrobce uvádí složitelnost teleskopických dílů do sebe až na maximální rozměr 24 palců, v několika vteřinách. Zdá se, že současné technologie mají prostě pokaňkané svetry od taháků minulosti.  Ovládat můžete celou řadu funkcí, a to pomocí šesti otočných spínačů/ovladačů a dvou přepínačů na kontrolním boxu a pěti tlačítek na boxu měřiče ID/Hloubky cíle. Ano, ono to měřilo i hloubku. Před více než čtvrt stoletím...

  Podíváme se co dělají jednotlivá točítka, tlačítka a přepínače. Položte si přistroj pěkně před sebe, pohodlně se posaďte, zavřete oči a začněte číst ... :-), hm, něco z toho asi nepůjde... takže, začínáme. Pojedeme z pravého horního rohu po směru hodinových ručiček. Kdo hodiny analogově už neumí, a je plně digitalizován, právě skončil... :-)

  1. POWER LEVEL (Ovladač Citlivosti a vypinač přístroje. Má 5 různých nastavení citlivosti pro různé úrovně zemní mineralizace);
  2.  TRASH-OUT (Nastavení požadované úrovně diskriminace - odmítání odpadů);
  3.  TONE (Umožňuje nastavení tónu - ne jen hlasitosti! - audio podle toho, co uživateli více vyhovuje - hluboko, vysoko);
  4. GROUND NULL (Vyvážení vlivu země - odstraňuje vliv mineralizace);
  5. TRASH-OUT SENSITIVITY (Upravuje nastavení detektoru, mění nastavení citlivosti detektoru v diskriminačním režimu a ovlivňuje zároveň odpověď měřiče ID cíle, jeho citlivost a rozpětí tolerance. Pomůže výrazně v identifikaci, neskáče ID!), a  
  6. TUNER (Ovládá threshold v audiu, jeho slyšitelnost jako prahového tónu pro sluchátka či reproduktor).


 Dva z těchto otočných ovladačů mají vliv na režimy, které zasluhují ještě hlubší popis či vysvětlení.  Ovladač TUNER má jednu ze svých pozic označenou Auto Tune, je uplně na konci rozsahu otáčení po směru hodinových ručiček. V téhle poloze si bude X-200 sám svými obvody udržovat lehounký konstantní threshold a zároveň použije automatiku na nepřetržité odlaďování vlivu země. Takže - rozumíte dobře, přístroj má jak ruční odladění půdy tak automat. Ten použije s Tunerem v pozici Auto Tune vždy, jakmile se změní půdní podmínky. Tenhle režim běží jen v režimu pohybového all metalu a jeho vliv se ukáže když byste X-200 ze serie XP od Compassu použili na mořských (originál slovo bylo saltwater) plážích,  nebo pro prospekci, hledání přírodních drahých kovů.  
Dále: Když je otočný ovladač TRASH OUT nastaven na konci, po směru hodinových ručiček, aktivuje se něco, čemu říkají Auto-Notch obvod. To je přednastavené odmítání vybraných zdiskriminovaných rozsahů. Není to od nuly přes železo po folii, třeba jak jsme zvyklí u moderních detektorů. Tohle nastavení je jakýsí režim Coin, pro hledání mincí. Takže to bude odmítat cínové uzávěry limonád, hliníkové trhačky od plechovek, šroubovací a korunkové uzávěry lahví, a samozřejmě železo. Přitom stále budete vyhledávat nikláky, koruny, slitiny typu RU dvouhaléř, stříbrňáky a propustí to i většinu kvalitnějších šperků a některou bižuterii typu pouťových prstýnků.  Na ovladači je tato úroveň označena, kde leží preset. Poloha je pod značkou PRESET a umožňuje hledači v podstatě přístroj zapnout a jít hledat, bez nějakého dalšího uvažování. Prostě rychle. Komentář k tomu ještě mám, jak jsem to studoval a snažil se pochopit názory hledačů té doby: Kdykoliv nastavíte X-200 nalevo od značky PRESET, na TRASH OUT ovladači, vždycky už dostanete z detektoru hloubkově a citlivostně lepší výkon než nadrůměrný impozantní záběr jeho  automatu.

  Co tam máme dále. Na pravé straně boxu elektroniky jsou nad sebou dva přepínače. Ten niže je označen FREQ. To je přepinač pro volbu frekvence, na které bude přístroj pracovat. To znamená, že X-200 nemá frekvenci pevně nastavenou, a měníte ji, jak zdůraznila firma v návodu.  X-200 může pracovat buď na 6 nebo 14 kHz. Vyšší frekvence 14 kHz je podle výrobce vhodnější pro přesnou identifikaci ID cíle a větší citlivost na malé cíle, a je vhodnější pro hledání zlata.  Druhá frekvence, 6 kHz je citlivější na větší mince a stříbrné předměty a bude pracovat jaksi hladšeji v zaneřáděných lokalitách. Odpadem, jak jinak, zaneřáděných.  
  Přímo nad přepinačem FREQ je další přepínač. Označený je DISC MODE. Ten slouží k volbě pohybové diskriminace nebo TR bezpohybového diskriminačního módu. Připomínám je, že ukazatel ID nálezu je v provozu vždy, dnešní stroje pro dohledávání v bezpohybu nedávají mnoho možností jak poznat od sebe objekty, snad mimo režimu VCO moderně a bohatě vybavených přístrojů pro profesionální hledání.  ID v bezpohybu je fajn, myslim. Zajímavá poznámka, TR diskriminační bezpohyb - byl prý hlavně šancí nevzdat hledání kde už VLF nestačilo, pro málo místa, pro soli, pro odpady..... To je myslím dobré vědět.

  Ukazatel ID, ten je umístěn na držáku, který obepínají prsty hledače. Informací dává tenhle box docela dost. Ukazuje na pravděpodobné ID cíle, na jeho hloubku, ukazuje jak silný - robistní je signál a cíl. Stupnice vypadají čitelně. Podél ukazatele je pět tlačítek pro výběr opračního módu. (ALL-METAL nebo DISCRIMINATE), volí se jimi číslo filtru odpadů pro pohybový diskriminační VLF mód, (1, nebo 3), a přepíná osvětlení - aby šlo hledat i po tmě a bylo vidět na údaje. Výrobce připomíná, že to je hodně důležitá funkce pro hledače na plážích kteří jsou nuceni hledat na sklonku dne... :-).

  Výrobce zdůrazňuje, že ... stejně jako výběr frekvence, je schopnost výběru způsobu filtru nechtěných cílů důležitá na místech, kde působilo už mnoho hledačů mnohokrát před vámi. Filtrační obvod číslo 1 je navržen na přesné oddělování cílů, separaci, v oblastech zasypaných odpadem, dalo by se říci, a obvod číslo 3 je zase postaven tak, aby se vypořádal s vysokou mineralizací půdy. Dvojka je hybrid mezi. Našel jsem jeden Field test profesionálního testera Andy Sabische, a ten oceňoval že do 6 ti placů to dokázala na filtr 1 hledat i v totálně zapatronovaných lokalitách mince a medaile, do hloubky 6 ti placů v poho, i když byly cíle na hraně. Jinak u hloubkového testu-nezakopávali, ale šli si zahledat, tak stříbrný dime (je o hodně menší než RU koruna) dali v 11 ti palcích, což je solidních cca 28 centimentrů, plus mínus tlak vzduchu a tak.

  Stejně jako u každého detektoru, který má možnost nastavení vlivu půdy ručně, je hodně důležité, jestli to budete s X-200 umět. Výrobce připomíná, že  je to dobré udělat, odladění, ještě před zahájením hledání. Rovnou říká, že vliv odladění na průnik půdou a stabilitu je značný, a těch pár vteřin stojí za tu námahu. Andy Sabisch ověřoval i pokusně ruční ladění na plážích, a prý nečekal, že na nich bude i po letech hledání takové množství železa.... :-)

  Jeden z nejmodernějších Compassů byl poháněn 12 ti tužkovými bateriemi. Byly to Niklkadmiové dobíjecí články, a dobíjet se dalo přímo v detektoru. To máme dneska taky, baterky co nejdou vyndat. Úroveň nabití baterie se kontrolovala automaticky zapnutím a vypnutím přístroje. Plně nabyté baterie měly vydržet v průměru deset dvanáct hodin hledání, a alklické články prý dvakrát tolik. Ty se ale musely měnit se šroubovákem, ale v těch dobách bylo i vidět v autě co je co v motoru, a tak si myslím, žádný problém. Na závěr ještě dodám, že výrobce doporučoval sluchátka, která prodlužují životnost baterie, a zdířka pro jack byla v zadním panelu boxu elektroniky.

Zdroje: Lost Treasure, TreasureLynx, Geotech, Compass Metal Detector Forum, Andy Sabich Field Test (1994), FindMall Analog Forum, Wiki, e-bay.

 

 

Čemu se věnujeme

Školení a výuková soustředění s detektory

Praktické semináře pro hledače Říká se, že cvičení dělá mistra. To platí i pro praktický život. Pořádáme bezplatné semináře pro hledače s detektory kovu. Zaměřujeme se na značky Minelab, Tesoro, C.Scope a Nokta. Program bývá většinou na našem stěnovém testovacím polygonu Lovecká chata. Ten je poblíž dobré u Světlé nad Sázavou, v malebném uzavřeném údolí u...

Analogové výpravy aneb společná hledání

  Setkání hledačů s detektory kovu   Pořádáme každý rok někoik výprav pro fanoušky a příznivce detektorů kovů. Jmenují se Analogovky. Cílem je pohodové setkání uživatelů našimi značkovými detektory kovu. Akce pořádá DETEKTOR CENTRÁLA. Jak se dozvědět o akci? Sledujte kalendář akcí na některém z našich webů. Nebo nám napište do kontaktů. Není...

Audio testy stříbro železo a jak zní detektor kovu

Zvuková poradna aneb tohle si poslechněte. Když jsem začali jsme pracovat na audiotestech detektorů, inspirovali jsme se tady. Na našem webu, kde třeba u detektorů AH Detectors výrobce zákazníkům rovnou v manuálu ukázal, jak bude jaká odezva vypadat. Nemyslím, že to je něco co by uživatelé našich značkových detektorů nedovedli pochopit, a použít, a...

Nahlídněte do naší domácí základny

Nabízíme několik snímků z našeho zázemí.  Většinou jsme stejně s hledači v terénu. Probíráme co a jak, ladíme, ukazujeme, diskutijeme, předvádíme. Podívejte se na několik archivních snímků z našeho zázemí, i to je třeba, vzpomenut si jak šel čas a jak jsme žili. Hledání s detektory kovu podle nás je sice tak trochu o nálezech, ale je to hlavně o...

Tesoro

Společnost Tesoro patří mezi nejstarší značky detektorů vůbec. Tesoro zůstává stále po celá desetiletí firmou rodinnou, což je v dnešní době věc již nevídaná. Jack Gifford byl v době jejího vzniku již jedním z nejvýznamějších konstruktérů detektorů na planetě. Řadil se tak k velmi úzké skupince lidí, kteří mají na svědomí vznik většiny nejpřevratnějších...